preloader

ارتباط با مشاوره ارشد حرف آخر: 09918506870

حرف آخر را دنبال کنید

وبلاگ

قوانین و تغییرات کنکور 1402_حذف دروس عمومی +تاثیر60درصدی معدل

عناوین اصلی مقاله

تغییرات قوانین کنکور 1402

تقریبا 2 تیر ماه سال 1400 بود که زمزمه های تغییرات کنکور به گوش رسید و شایعه حذف کنکور شنیده شد ، اما همه ما میدانیم که عملا حذف کنکور ممکن نخواهد بود و این کار نیازمند داشتن زیرساخت های فراوان و هزینه های هنگفت میباشد. به همین دلیل شایعه ای بیش نبود. اما چند روز بعد اعلام شد که در سال 1402 کنکور سراسری شرایط جدید را تجربه خواهد کرد و داوطلبان باید آماده برگزاری کنکور به سبکی دیگر در سوالات باشند و در واقع باید دروس تخصصی را فقط در کنکور سال 1402 پاسخ دهند. در این مطلب در رابطه با تغییرات کنکور 1402 بطور مفصل صحبت خواهیم کرد.

کنکور 1402 در حالت کلی در قالب 5 مصوبه اصلی سازماندهی شده است که مسئولان تمرکز زیادی بر برگزاری کنکور 1402 طبق این 5 مصوبه دارند.

تغییرات کنکور 1402

کنکور 1402

کنکور 1402 یکی از سخت ترین کنکور ها برای تمامی داوطلبین خواهد بود زیرا با تغییر قوانین در این کنکور  بسیاری از داوطلبان سردرگم میشوند و احتمالا در تنظیم برنامه های آموزشی خود به مشکلاتی برمیخورند . اگر قرار بر وضع قوانین جدید در کنکور سراسری 1402 باشد باید این اممر در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود زیرا هر چه دیرتر تصمیمات نهایی گرفته شود وقت تنگ تر خواهد شد برای داوطلبین.

البته یکی از بزرگترین مزیت های از نظر ما مشاوران برای داوطلبین در کنکور 1402 ، دو مرحله ای شدن یا دوبار در سال برگزار شدن این آزمون میباشد که میتواند تاثیرات مثبت و بازدهی بسیار مناسبی داشته باشد. در ادامه توضیحات جامعی درباره کنکور 1402  ذکر شده است .

در صورت داشتن هر گونه سوالات دیگر در مورد کنکور 1402 با شماره تماس های موجود در این سایت در ارتباط باشید.

5 مصوبه اصلی برای تغییرات کنکور 1402

همانطور که گفته شد در کنکور سال آینده یک سری قوانین و نکات مهم باید ارزیابی شود و کنکور بر اساس این شرایط باید برگزار شود.

  • قانون اول : در این قانون 60 درصد از شرط ورود به دانشگاه به سوابق تحصیلی داوطلبان باز میگردد و این یعنی تاثیر 60 درصدی کارنامه و امتحانات سراسری آموزش و پرورش و همچنین طی این قانون و مصوبه سهم کنکور سراسری در این طرح 40 درصد خواهد بود .
  • قانون دوم : در این قانون در کنکور سراسری 1402 فقط و فقط از دروس تخصصی سوال طرح میشود و به عبارتی دروس عمومی از دفترچه سوالات حذف خواهد شد و این بدان معناست دروس عمومی به سوابق کارنامه دانش آموز افزوده میشود و نمرات دروس عمومی در 60 درصد سوابق تحصیلی بسیار مهم خواهد بود.
  • قانون سوم : قانون سوم برای بسیاری از داوطلبان خیلی شیرین خواهد بود و دیگر نیازی نیست که پس از ناکامی در کنکور یکسال دیگر پشت کنکور بمانید . یعنی کنکور دوبار در سال برگزار خواهد شد و داوطلب در طول 365 روز دوبار کنکور خواهند داد.
  • قانون چهارم : در این قانون ذکر شده است که نتایج کنکور داوطلبان تا دو سال اعتبار دارد و دانش آموزان از این نتایج تا دو دوره بعدی نیز میتوانند استفاده کنند و به دانشگاه بروند.
  • قانون چهارم : در این قانون صراحتا اعلام شده است که برای داوطلبان حد نصاب معدل لحاظ میشود یعنی دانشگاه های برای ورود یک حداقل معدل در نظر میگیرند و اگر داوطلبان نتوانند به این حد نصاب معدل برسند دانشگاه ها میتوانند داوطلبان را پذیرش نکنند.

مزایا و معایب قوانین و تغییرات کنکور 1402

قطعا این تغییرات در کنکور سراسری 1402 مزایا و معایب خاص خود را دارد و هر کدام باعث اتفاقات جذاب یا ترسناکی در کنکور خواهد شد در این قسمت مزایا و معایب پنج مصوه کنکور سراسری را بررسی خواهیم کرد.

  • قطعا 60 درصدی شدن شرط معدل در کنکور باعث نگرانی خیلی از داوطلبین از جمله نظام قدیمی ها شده است در حالت کلی این طرح میتواند برای داوطلبانی که به تازگی وارد پایه دهم شده اند جذاب باشد و با کمی مطالعه بیشتر در طول روز نمرات کارنامه را به صورت چشمگیری افزایش دهند و در پذیرش دانشگاه ها با توجه به تاثیر 60 درصدی معدل کار راحتی را در پیش داشته باشند اما داوطلبان پایه های دوازدهم یا نظام قدیم شاید در سالهای قبل خیلی دل به نمرات کارنامه نبسته اند و تمام تلاششان آمادگی برای کنکور بوده است به هر حال یکی از معایب بزرگ و جدی کنکور 1402 همین قانون خواهد بود و باید فکری به حال نظام قدیمی ها و دوازدهمی ها که نمرات کارنامه اشان پایین است شود .
  • حذف دروس عمومی از کنکور سراسری 1402 شاید به دلیل وجود دروسی سخت مانند زبان بسیار خوشایند باشد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بعد از حذف دروس عمومی قطعا تعداد سوالات دروس تخصصی افزایش خواهد یافت و سطح سختی سوالات دو چندان میشود از طرفی دروسی مانند دینی که داوطلبان اکثرا درصد بالایی کسب میکردند و باعث ارتقا رتبه میشد حذف خواهد شد.
  • یکی از بهترین تصمیم ها درباره کنکور 1402 قطعا د بار برگزار شدن آن در طول یکسال تحصیلی است که هم باعث کاهش استرس داوطلبان میشود و هم از طرفی داوطلبان میتوانند با سطح سوالات و نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوند .
  • قطعا دیده اید خیلی از داوطلبان در طول سال اول کنکور خود نمرات و رتبه خوب کسب کرده اند اما از آن استفاده نکرده اند و خود را آماده دور جدید کنکور خواهند کرد و در کنکور بعدی نمر پایین تری کسب میکنند اما تاسف نمره و رتبه سال قبل را میخورند که چرا از آن استفاده نکرده اند ، اما در دور جدید کنکور سراسری این امکان برای داوطلبان فراهم شده است تا از نتایج و رتبه های کنکور سراسری خود تا دو سال اسفاده کنند. و این قطعا یه امتیاز خوب و مثبت برای داوطلبان خواهد بود.

کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم

یکی از بزرگترین نگرانی ها و دغدغه های تغییرات کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم است که هنوز بعد از مدت ها قانونی در کنکور 1402 برای این داوطلبان وضع نشده است و کاملا سر در گم هستند اما این مسئله خیلی هم پیچیده نیست و دو حالت بیشتر ندارد.

داوطلبان نظام قدیمی شامل دو دسته میشوند .

دسته اول: داوطلبانی هستند که امتحانات سال سوم آنها نهایی برگزار نشده است و این داوطلبان برای سال 84 و قبل از آن هستند.

دسته دوم: داوطلبانی هستند که امتحانات سال آخر آنها به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است که این داوطلبان مربوط به سال 84 تا 97 هستند.

خب الان تکلیف نظام قدیمی ها چیه با این شرایط؟

داوطلبان دسته اول یا باید ملاک پذیرش شان همان کنکور سراسری باشد یا در حالت دوم مانند دانش آموزان دوازدهمی در امتحانات سراسری شرکت کنند .

داوطلبان دسته دوم نیز چون امتحانات انها در سال سوم نهایی بوده است پس شامل شرط معدل میشوند و اگر معدل شان کم است باید در ترمیم معدل شرکت کنند و نمره کارنامه را ارتقا دهند.

ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور 1402

ترمیم معدل به معنایی فرصت مجدد برای  افزایش نمرات معدل و کارنامه میباشد و داوطلبانی که میخواهند نمرات کارنامه خود را ارتقا دهند باید در ترمیم معدل شرکت کنند . ترمیم معدل در سه نوبت ، دی ماه خرداد ماه و شهریور ماه امکان پذیر است و میتوانید با مراجعه آموزش پرورش محل سکونت خود اقدام کنید .

ترمیم معدل با توجه به شرایط و ضوابط کنکور 1402 برا داوطلبان نظام قدیمی بسیار حائز اهمیت است و داوطلبانی که دیپلم شان مربوط به سال 84 به بعد میباشد و مدرک پیش دانشگاهیشان مربوطه به سال91 به بعد باشد میتوانند در این طرح شرکت کنند و نمرات کارنامه خود را ارتقا دهند تا برای ورود به دانشگاه مشکلی نداشته باشند.

  • محل برگزاری این آزمون ها در مدارس بزرگسالان میباشد و بایستی قبل از هر اقدامی با آموزش و پرورش محل سکونت خود هماهنگ باشید.

تغییرات کتاب درسی برای کنکور 1402

با توجه به تغییرات فراوان کنکور در سال 1402 قطعا کتب های درسی نیز شامل تغییرات زیادی خواهد  بود و داوطلبان باید خود را برای تغییرات گسترده ای آماده کنند .

فعلا در گام اول این تغییرات دروس عمومی که در دفترچه سوالات کنکوری شامل 100 سوال و 4 درس و 75 دقیقه زمان بود حذف شده است و فقط از قسمت های تخصصی سوال طرح خواهد شد .

فعلا با توجه به اینکه تصمیمات تغییرات کنکور 1402 قطعی نشده است، تغییراتی در کتب درسی به وجود نیامده است و فقط دروس عمومی حذف شده است اما پس از نهایی شدن تصمیمات کنکور سراسری تغییرات دروس نیز لحاظ خواهد شد .

کنکور 1402 رشته انسانی

رشته انسانی یکی از رشته هایی هستش که در کنکور سراسری 1401 رشد چشمگیری داشته و تعداد داوطلبین این رشته چندین برابر شده است و در واقع با توجه به سختی های رشته های تجربی  و کم بود بازار کار رشته ریاضی، اکثر داوطلبان وارد رشته انسانی شده اند .  پیش بینی میشود با توجه به این مسائل در کنکور 1402 نیز هم به دلیل کم بودن حجم دروس در رشته انسانی و هم وجود رشته ها مانند روانشناسی ، دانشگاه فرهنگیان ، وکالت و … در زیر مجموعه رشته انسانی  تعداد داوطلبین بازهم افزایش بی شمار داشته باشد.

برنامه موسسه حرف آخر برای کنکور 1402

قطعا تمام داوطلبان یکی از بزرگترین نگرانی هایشان تغییرات کنکور 1402 خواهد بود و به فکر ارتقا سطح درسی خود خواهند بود و همچنین به دنبال آموزش و منابع کافی برای این کنکور خواهند بود زیرا دروس تخصصی قطعا بسیار سخت خواهد شد و نیازمند داشتن منابع خوب میباشد.

موسسه حرف آخر طی برنامه ریزی های که بعمل آورده است برنامه های آموزشی ویژه ای برای کنکور سراسری آماده کرده است تا داوطلبان بتوانند با استفاده از آموزش های این مجموعه کنکور خوبی را پشت سر بگذارند و از آسیب های تغییرات کنکور 1402 در امان بمانند.

یکی از این برنامه ها ، طرح آموزش صفر تا صد دروس تخصصی سه رشته انسانی و ریاضی و تجربی در 1000ساعت میباشد و این یعنی شما داوطلبان فقط در 1000 ساعت تمام مطالب تخصصی سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم رشته خود را به صورت کامل جمع بندی خواهید کرد و میتوانید این دروس رو در کنکور سراسری 100 بزنید .

این برنامه 1000 ساعته در قالب هارد و دی وی دی برای داوطلبان ارسال خواهد شد در این ویدیو ها نکته به نکته و خط به خط دروس تخصصی به سبک انیمیشنی و تصویری به داوطلب آموزش داده میشود و همچنین در این برنامه 1000ساعته آزمون و جزوه ها و کتاب کار  و مشاوره و برنامه ریزی رایگان نیز در اختیار داوطلب قرار میگیرد و داوطلبان تمام برنامه های آماده سازی خود را زیر نظر حرف آخر پشت سر خواهند گذاشت .

ضمنا این برنامه 1000 ساعته دارای نمونه کار رایگان میباشد و موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان با اطمینان کامل موسسه آموزشی خود را انتخاب کنند 20 درصد از این تدریس های 1000 ساعته را به صورت کاملا رایگان که پنج روز با حرف آخر نام دارد در قالب 7 دی وی دی و 1 پی دی اف برای داوطلبان ارسال خواهد کرد.

برنامه موسسه حرف آخر برای کنکور 1402

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟ امتیاز بدهید!
4/5 - (2 امتیاز)
دیگر مطالب وبلاگ

ممکن است علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من
Call Now Buttonتماس جهت دریافت مشاوره رایگان